• Anasayfa
  • |
  • İMEAK Deniz Ticaret Odamızın Eylül Ayı Meclis Toplantısı İstanbul Valisi Ali YERLİKAYA’ nın Teşrifleriyle Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odamızın Eylül Ayı Meclis Toplantısı İstanbul Valisi Ali YERLİKAYA’ nın Teşrifleriyle Yapıldı

İMEAK Deniz Ticaret Odamızın Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 5 Eylül 2019 Perşembe günü yapıldı. Toplantıya İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı. 

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Ali Yerlikaya, İstanbul’a düzensiz göç ve kayıtsız istihdam başta olmak üzere kentin önemli sorunlarının giderilmesi yolunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran da yaptığı konuşmada, dünyada ve ülkemizdeki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’de, Eylül ayı başında açıklanan Nisan-Haziran 2019 dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla verisi ile enflasyon rakamları hakkında bilgi veren Tamer Kıran, “Türkiye ekonomisinin yılın ikinci yarısında tedrici bir toparlanma eğilimine girecek olmasından mutluluk duyuyoruz. Yılın üçüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergeler de genel olarak bu beklentiyi destekliyor.” dedi.   

Başkanımız Kıran, Vali Yerlikaya’ya, İstanbul’da denizcilik sektörünü yakından ilgilendiren önemli konular hakkında bilgi verdi 

Tamer Kıran ayrıca, Vali Ali Yerlikaya’ya, İstanbul’da denizcilik sektörünü yakından ilgilendiren önemli konular hakkında bilgi verdi, desteklerini talep etti. 

Yeni açılan İstanbul Havalimanına yurtdışından gelen gemi adamlarına pasaport polisi tarafından 5 günlük kısa süreli vize verilme işlemi aşamasında, harç yatırma ve yurda giriş işlemlerini yürüten gemi acentelerinin, Havalimanı Mülki İdare Amirliğince sınırlama getirilmesi nedeniyle mağdur olduğunu anlatan Tamer Kıran, Odamızın girişimleri neticesinde soruna geçici bir çözüm sağlandığını belirterek, Vali Ali Yerlikaya’dan uygulamanın bir an önce hayata geçmesini ve giriş kartlarının dağıtılmasını talep etti. 

İstanbul il sınırları dahilinde Odamız üyelerine ait yolcu motoru, yolcu gemisi, acente botu, denizaltı hizmetlerine ait deniz araçları, akaryakıt barçları, deniz turizmi araçları ve balıkçı gemileri olmak üzere toplam 3.179 adet deniz aracı bulunduğunu kaydeden Tamer Kıran, bu deniz araçlarının, barınma ve bağlanmasında sorunlar yaşadığına dikkat çekti. Tamer Kıran, Liman Güvenlik Kurulu ve Güvenlik Komisyonu’nda da değerlendirilerek belirlenen Beykoz, Kireçburnu, Yenikapı, Haydarpaşa Limanı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tasarrufunda bulunan Maltepe dolgu miting alanında yer alan mendireğin geçici bağlama ve barınma yeri olarak hayata geçmesi konusunu Vali Ali Yerlikaya’nın bilgisine sundu. 

Kartal Balıkçı Barınağındaki temas noktasının faaliyete geçirilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Deniz Polis Şube Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na yer tahsisi gerektiğini kaydeden Tamer Kıran, bu tahsisin yapılması için Valilik tarafından gerekli girişimlerde bulunulmasını istirham etti. 

Tamer Kıran, Zeytinburnu Limanı’nda, dış hatlarda sefer yapan gemi personelinin yurtdışı vize harçlarının ödemelerinin yapılabilmesi için İl Defterdarlığınca sayman olarak bir personel ataması yapılması veya Zeyport’ta çalışan gümrük memurlarına mesai haricinde kullandıkları yetkinin mesai dahilinde de verilmesi için gerekli görevlendirmelerin yapılması konusunu da Vali Ali Yerlikaya’nın bilgisine sundu. 

Toplantının sonunda, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır tarafından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya plaket takdim edildi.

Tüm Sliderlar